آموزش ها

کار با ادمین جنگو

مدیر یا همان صفحه مدیریت قسمت مهمی برای وب‌سایت‌ها است. کار با ادمین جنگو قابلیت را به مدیران وب‌سایت می‌دهد تا، محتویات و فعالیت‌های مرتبط با سایت (مانند تعیین سطح دسترسی کاربران، تائید درخواست‌ها و فرم‌های ثبت‌نام، تائید و ویرایش نظرات و …) را مدیریت کنند. جنگو به‌وسیله‌ی یک ابزار مدیریتی قدرتمند به نام (admin) ارائه می‌شود. شما می‌توانید از ادمین جنگو برای اضافه کردن، حذف یا ویرایش سریع هر مدل پایگاه داده از یک رابط وب استفاده کنید. شما می‌توانید با کمی کد اضافی با صفحه ادمینی که جنگو در اختیارتان گذاشته است کارهای مربوط به مدیریت سایت خود را ارتقا دهید و در صورت نیاز آن را برای پروژه خود سفارشی کنید.

مزایای ادمین جنگو

یکی از قدرتمندترین قابلیت‌های جنگو رابط کاربری خودکار مدیریت است. فراداده‌ها را از مدل‌های شما می‌خواند تا یک رابط سریع و مدل محور ارائه دهد که در آن کاربران قابل‌اعتماد بتوانند محتوای سایت شمارا مدیریت کنند. برنامه مدیریت جنگو می‌تواند از مدل‌های شما برای ایجاد خودکار یک منطقه سایت استفاده کند یعنی می‌توانید از آن برای ایجاد، مشاهده، به‌روزرسانی و حذف رکوردها استفاده کنید. این دسترسی‌ها می‌تواند زمان زیادی را در طول توسعه برای شما صرفه‌جویی کند و آزمایش مدل‌های خود را بسیار آسان کند و احساس کنید که آیا داده‌های مناسبی دارید یا خیر. اپلیکیشن ادمین نیز بسته به نوع وب‌سایت می‌تواند برای مدیریت داده‌ها در تولید مفید باشد. پروژه جنگو آن را فقط برای مدیریت داده‌های داخلی (یعنی فقط برای استفاده توسط ادمین ها یا افراد داخلی سازمان شما) توصیه می‌کند، زیرا رویکرد مدل محور لزوماً بهترین رابط ممکن برای همه کاربران نیست و جزئیات غیرضروری زیادی را در معرض دید قرار می‌دهد.

مراحل ورود به رابط کاربری admin

در این مقاله قصد داریم نحوه ی کار با admin جنگو را توضیح دهیم. برای ورود به رابط کاربری admin، سرور را با رفتن به پوشه /myworld راه‌اندازی کنید و این دستور را اجرا کنید.

py manage.py runserver

در پنجره مرورگر، 127.0.0.1:8000/admin/ را در نوار آدرس تایپ کنید. شما یک صفحه لاگین را به شکل زیر می‌بینید:

صفحه لاگین ادمین جنگو

صفحه لاگین ادمین جنگو

دلیل رفتن این URL به صفحه ورود به سیستم مدیریت جنگو را می‌توان در فایل urls.py پروژه شما یافت:

my_tennis_club/my_tennis_club/urls.py

from django.contrib import admin

from django.urls import include, path

urlpatterns = [

    path(”, include(‘members.urls’)),

    path(‘admin/’, admin.site.urls),

]

برای ورود به سیستم، باید یک کاربر superuser ایجاد کنیم یعنی یک حساب کاربری که بر روی همه‌چیز در سایت کنترل داشته باشد. به محیط خط فرمان بازگردید و دستور python manage.py createsuperuser را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

Mac OS X or Linux:

(myvenv) ~/djangogirls$ python manage.py createsuperuser

Windows:

(myvenv) C:\Users\Name\djangogirls> python manage.py createsuperuser

هنگام درخواست، نام کاربری (با حروف کوچک و بدون فاصله)، آدرس ایمیل و رمز عبور را تایپ کنید. نگران نباشید که تایپ شدن گذرواژه را نمی‌بینید، همان‌طور است که باید باشد. گذرواژه را وارد کنید و Enter را بزنید. خروجی باید مانند این باشد (که در آن نام کاربری و ایمیل خود را باید ببینید):

Username :
Email address:
Password:
Password (again):
Superuser created successfully.

دوباره به صفحه لاگین رفته و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. به صفحه مدیریت جنگو وارد می شود.

صفحه مدیریت جنگو

صفحه مدیریت جنگو

از قسمت Users شما می توانید یوزرها را مدیریت کنید .در قسمت های بعد بیشتر با داشبورد جنگو کار خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36  +    =  41